MANDALARIN BAKIM ŞARTLARINI İYİLEŞTİRMELİYİZ

Yazdır PDF

Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ayhan ÜNAL Ülke genelinde Düzce ile birlikte 10 İlde uygulanmakta olan Halk Elinde Manda Islahı Projesi ile ilgili Bahçeköy ve Paşakonağı köylerinde incelemelerde bulundu.

Şube Müdürleri, veteriner hekimler ve Manda Birliği üyeleri ile birlikte mandaların kışın bakıldığı ahırları ve köylere ait meraları gezerek üreticilerle görüşen İl Müdürü ÜNAL ”Yaptığımız tespitlere göre bu sene kışın sert ve uzun geçmesi nedeni ile önemli oranda manda ve malak ölümü olduğunu gördük. Manda ve malak ölümlerinin ana sebebinin beslenmeden kaynaklanan yetersizlikler ve kötü barınak şartları olduğunu müşahede ettik. Bunun tekrarlanmaması için önlemleri alacağız. İlimizde Halk Elinde Manda Islahı Projesinin başlaması ile birlikte mandaların et ve süt verimlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapacağız. İlk önce yem bitkileri üretimini artırarak barınak şartlarını iyileştirmeliyiz” dedi.

Devamını oku...

DÜZCE DAMIZLIK MANDA YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ İLK KONGRESİNİ YAPTI

Yazdır PDF

Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği 1. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

Esen Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye, Düzce Tarım İl Müdürü Ayhan Ünal, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce Ovası Sulama Birliği Başkanı Necmettin Kavak, AK Parti Düzce milletvekili adayı Fevai Arslan, HAS Parti Düzce milletvekili adayı Selahattin Aydın ile birlik üyeleri ve davetliler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Kurucu Başkanı Murat Ay, “Kuruluş çalışmalarımıza 2010 yılının aralık ayı içerisinde başladık. Kısa süre içerisinde Tarım İl Müdürümüz Ayhan Ünal’ın da özverili katkıları ile 19 Ocak 2011 tarihinde kuruluş sicilimiz tasdik edildi ve geçici yönetim kurulu olarak göreve başladık. İlk olarak yetiştiricilerimizin elinde bulunan mandalar tespit edilerek, bakanlık veri tabanlarına kayıt edilmeleri sağlandı. Akabinde de kuruluş genel kurulumuzu yapmak üzere üye kayıtlarımıza başladık. 4 gün gibi kısa bir süre içerisinde 120 üyemizin birliğimize kaydını sağlayarak, genel kurul kararı aldık” dedi.

Devamını oku...

HALK ELİNDE MANDA ISLAHI PROJESİNİN YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Yazdır PDF

Düzce’de 2011 yılında başlayan Halk Elinde Manda Islahı Projesinin yürütme kurulu toplantısı yapıldı.

Halk Elinde Manda Islahı Projesinin yürütme kurulu toplantısına Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ayhan Ünal, TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Daire Başkanı Bekir Ankaralı, Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsünden Dr. Mustafa Büyükkebapçı, Düzce Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Çelik ve ilgili personeller katıldı.

Toplantıda araştırma projesi kapsamında Düzce Manda Yetiştiricileri Birliğinde çalışmak için müracaat eden kişilerle görüşme yapılarak personel tespiti yapıldı. Ayrıca araştırma projesi kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.