DÜZCE DAMIZLIK MANDA YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ İLK KONGRESİNİ YAPTI

Yazdır PDF

Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği 1. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

Esen Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye, Düzce Tarım İl Müdürü Ayhan Ünal, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce Ovası Sulama Birliği Başkanı Necmettin Kavak, AK Parti Düzce milletvekili adayı Fevai Arslan, HAS Parti Düzce milletvekili adayı Selahattin Aydın ile birlik üyeleri ve davetliler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Kurucu Başkanı Murat Ay, “Kuruluş çalışmalarımıza 2010 yılının aralık ayı içerisinde başladık. Kısa süre içerisinde Tarım İl Müdürümüz Ayhan Ünal’ın da özverili katkıları ile 19 Ocak 2011 tarihinde kuruluş sicilimiz tasdik edildi ve geçici yönetim kurulu olarak göreve başladık. İlk olarak yetiştiricilerimizin elinde bulunan mandalar tespit edilerek, bakanlık veri tabanlarına kayıt edilmeleri sağlandı. Akabinde de kuruluş genel kurulumuzu yapmak üzere üye kayıtlarımıza başladık. 4 gün gibi kısa bir süre içerisinde 120 üyemizin birliğimize kaydını sağlayarak, genel kurul kararı aldık” dedi.

Türkiye genelinde yapılacak olan halk elinde Manda Islah Projesinde 9 il arasında Düzce’nin de yer aldığını işaret eden Murat Ay, “Proje ile son yıllarda sayıları azalmaya başlayan mandaların sayılarının artırılması, et ve süt yönünden daha güçlü ırklar yetiştirilmesi, manda üreticilerinin manda ve manda ürünlerinden daha yüksek gelirler kazanmasını sağlamak amacıyla bu projeye katılmayı kabul ettik. Bu proje ile diğer illere göre manda yetiştiriciliği ve manda ürünleri bakımından alt sıralarda bulunan Düzce’mizi layık olduğu yere taşımayı hedefliyoruz. Manda Islahı Projesiyle birlikte Düzce’nin mandacılıkta Türkiye’de söz sahibi olması ve geliştirilmesi amacıyla üreticilerin tek çatı altında teşkilatlanması, sorunlarını daha etkili bir şekilde gereken yerlere aktarması ile birlikte bu zamana kadar manda varlığının yok sayılması ve mandanın diğer büyükbaşlara göre daha kazançlı olmasına rağmen manda yetiştiriciliğinin söz ardı edilmesi engellenmiş olacaktır. Düzce mandacılığını ve ürünlerini hak ettiği en üst seviyelere çıkarmak en önemli hedefimiz olmalıdır” diye konuştu.

Düzce Tarım İl Müdürü Ayhan Ünal ise, son yıllarda Düzce’de hayvancılığın hızla gelişme gösterdiğini, mandacılığın ise hayvancılıkta önemli bir yer tuttuğunu belirterek “Düzce’de ciddi manda var. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Türkiye’de 9 ilde halk elinde manda ıslahı projesi uygulayacak. Projenin Düzce’de de uygulanması konusunda bakanlığa müracaat ettik ve başvurularımız kabul edildi. Düzce’de ıslah amaçlı manda birliği kurduk. Dolayısıyla Düzce’deki mandaların ıslahını yapacağız. 5 yıllık bir proje. Bu amaçla birliğimizin genel kurulunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından genel kurul gündemine geçildi. Divan teşekkülünün sağlanmasının ardından geçici yönetim kurulunun faaliyet raporları okunarak görüşüldü. Kuruluş bilançosunun da görüşülmesinin ardından 2011-2015 yıllarını kapsayan tahmini bütçe ele alındı. Seçimlerin de yapıldığı kongrede kurucu başkan Murat Ay Birlik Başkanı olarak seçildi.